خانه | مقالات پاندورا | اصولی ترین روش های نگهداری کفش چرم در طولانی مدت

اصولی ترین روش های نگهداری کفش چرم در طولانی مدت

1402/03/22 - 11:42:43

به سختی می‌توان خانمی را پیدا کرد که یک آیتم چرم به خصوص کفش چرم در کمد خود نداشته باشد. اکثر خانم‌ها عاشق کفش‌های چرمی شیک خود هستند. اگر نحوه صحیح نگهداری کفش چرم را بدانید، این آیتم‌ها همیشه در استایل‌های شما می‌درخشند و نسبت به انواع دیگر آیتم‌ها طول عمر طولانی‌تری خواهند داشت. اگر می‌خواهید کفش‌های چرم شما همیشه زیبا و براق بمانند و همچنین از خرید دوباره آنها صرف‌نظر کنید، مطالعه این مقاله از رادیومدا را از دست ندهید.

*تمیز کردن کفش چرم:
هیچ روش یک روزه ای وجود ندارد که روی کفش چرم شما جادو کند تا همیشه زیبا و براق به نظر برسند. با این حال ناامید نباشید. زیرا با تمیز کردن و مراقبت از کفش چرم خود به طور پیوسته می‌توانید همان اثرات جادویی را انتظار داشته باشید. بنابراین تمیز کردن کفش‌های چرم خود را فراموش نکنید؛ به خصوص زمانی که هوا رو به سرد شدن می‌رود، باید سطح کفش‌های چرمتان را مرطوب نگه دارید. ممکن است بپرسید امن‌ترین راه تمیز کردن کفش چرم چیست؟ در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم.

با یک پارچه نازک، کفش‌هایتان را تمیز کنید: اولین قدم در پروسه تمیز کردن کفش چرم این است که تا جایی که می‌توانید با پارچه خشک و تمیز، هر گونه آلودگی و کثیفی را از روی کفش‌هایتان پاک کنید.

یک برس و تمیزکننده مناسب بردارید: اگر تمیزکننده کفش شما اپلیکاتور مخصوص به خود دارد، از همان اپلیکاتور برای کشیدن تمیزکننده روی سطح کفش استفاده کنید. اما اگر تمیزکننده مورد نظرتان اپلیکاتور ندارد، بهترین جایگزین برای این کار برس یا پارچه نرم است. برس یا پارچه را به صورت دورانی روی سطح کفش بکشید. اگر کفش را با صابون تمیز می‌کنید، می‌توانید کمی آب هم همراه آن استفاده کنید. خوب است بدانید که صابون‌های مخصوصی به نام Saddle Soap وجود دارند که روی کفش‌های چرم اصل و مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. دقت داشته باشید که از اسفنج برای تمیز کردن کفش چرم استفاده نکنید. زیرا ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشد و به چرم آسیب برساند.

از آب و سرکه کمک بگیرید: اگر سطح کفش چرم شما حالتی مانند شوره زدن پیدا کرده، برای تمیز کردن نمک روی آن از آب و سرکه استفاده کنید. برای انجام این کار، با نسبت یک به دو سرکه و آب را ترکیب و محلول مناسبی را برای تمیز کردن کفش آماده کنید. سپس، با استفاده از برس یا پارچه به آرامی محلول مورد نظر را روی نقاطی که کفش دارای لکه‌های نمکی سفید است، بکشید. این کار را تا زمانی تکرار کنید تا لکه‌ها کاملا پاک شوند.

کفش‌هایتان را خشک کنید: برای خشک کردن کفش‌های چرم از هیچ لوازم جانبی استفاده نکنید، زیرا چرم کفش شما آسیب می‌بیند. قبل استفاده از واکس، نرم‌کننده مخصوص یا ضدآب روی کفش‌ها اجازه دهید آنها در دمای طبیعی اتاق خشک شوند. برای خشک شدن کفش‌ها حداقل به 15 دقیقه زمان نیاز دارید. اگر چه پیشنهاد رادیومدا این است که زمانی به اندازه یک شب برای خشک شدن کامل کفش‌ها نتیجه‌ بهتری می‌دهد.

*به کفش چرم چی بزنیم؟
اگر نمی‌دانید برای مراقبت از کفش چرم از چه موادی می‌توانید استفاده کنید، به نکات زیر توجه دقت داشته باشید.

نرم‌کننده استفاده کنید: رادیومدا توصیه می‌کند که به ازای هر 25 دفعه‌ای که از کفش چرم استفاده می‌کنید، به سراغ نرم‌کننده بروید. البته اگر در موقعیت جغرافیایی قرار دارید که آب و هوای سخت زمستانی و سرد دارد، بهتر است بعد از هر 5 یا 10 دفعه پوشیدن، از نرم‌کننده استفاده کنید. در غیراینصورت، در آب و هوای نه چندان سخت، حد دفعات پوشیدن کفش چرم از 15 تا 25 بار مجاز می‌باشد. بعد از استفاده از نرم‌کننده، یک پارچه تمیز و نرم بردارید و به صورت دایره‌ای روی سطح کفش بکشید تا کاندیشنر اضافه از سطح آن برداشته شود. در صورتی که این کار را انجام ندهید، کفش‌هایتان ترک خورده و آسیب می‌بینند.

واکس استفاده کنید: بهترین روش نگهداری کفش چرم این است که یک بار در ماه آن را واکس بزنید. (قبل از انجام هر کاری، بندها را بردارید. بندها جنسی از تور دارند و تورها می‌توانند نرم‌کننده یا واکس را پخش کنند.) با فشار کم و حرکت‌های دورانی، مقدار کمی از واکس را روی سطح کفش بکشید. برس یا پارچه نرم برای این کار بهترین گزینه است. واکس زدن را تا زمانی ادامه دهید که کل سطح کفش پوشش داده شده باشد. سپس، مقدار اضافی را پاک کنید. اگر می‌پرسید بهترین نوع واکس برای کفش چرم چیست؟ رادیومدا واکس‌های مومی را به شما پیشنهاد می‌کند. این نکته مهم را فراموش نکنید که رنگ واکس باید با رنگ کفش چرم شما یکی باشد. اگر واکسی با رنگ مناسب انتخاب کرده‌اید، بهتر است قبل از خرید، کمی از آن را به گوشه کفش‌هایتان بزنید و رنگ‌های آن دو را با هم مقایسه کنید.
برق بیندازید: کمی پارچه را به آب آغشته کنید و آن را روی قسمتی از کفش خود بکشید. این کار سبب چسبیدن واکس مومی به سطح کفش می‌شود. پروسه را تا زمانی ادامه دهید که کفش براق دیده شود.